Psie sporty: Canicross


Oficjalna dyscyplina sportowa należąca do grupy sportów psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem (ma na sobie specjalne szelki) upiętym na smyczy z amortyzatorem (długości ok 2,5 w rozciągnięciu), łączącej się z pasem na talii maszera. Pies biegnie przodem pomagając tym samym w biegu zawodnikowi (musi więc mieć zapał do ciągnięcia, a także być posłuszny). Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych.
Canicross można uprawiać z dowolnym psem w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku. Pies musi ważyć co najmniej 12 kg.
W Polsce jak i na Świecie najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się greystery, psy myśliwskie jak np.: wyżły, charty czy pointery jak i inne psy zaprzęgowe Siberian husky czy Alaskan Malamut.

Trasy zazwyczaj mają dystans od 2 do 5 kilometrów, w warunkach leśnych.

Komentarze

  1. Świetny pomysł. Ja ze swoim nie pobiegam bo cały czas będzie gdzieś ciągnąć do wąchania i załatwiania potrzeb, ale i tak bym go nie zamienił na innego psa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby psy uczestniczące w takich sportach nie były wyszkolone (proste komendy na kierunki, start i zatrzymanie się), a także nie oddzieliłoby się biegania od załatwiania to też by się tak zachowywały :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty