Psie sporty: Dock diving


 Dock jumping znany również jako dock diving to sport, w którym psy konkurują w skakaniu na odległość lub wysokość do basenu z wodą. Te wydarzenia sportowe odbywają się głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech oraz w Austrii. Dock diving odbył się po raz pierwszy w 1997 roku w ramach Incredible Dog Challenge, w ramach imprezy sponsorowanej przez producenta psiej karmy - Purina.
 Zbiornik ma zazwyczaj długość 11 do 12 m o szerokości 2,4 m i wysokości 2 m (0,6 m nad powierzchnią wody), ale może różnić się w zależności od organizacji. Pomost pokryty jest sztuczną trawą, dywanem lub gumową matą, zapewniającą większą przyczepność i bezpieczeństwo dla zawodników.
 DockDogs wyróżnia trzy dyscypliny:Big Air – najstarsza i najpopularniejsza dyscyplina, w której mierzy się dystans, na jaki pies skoczył po wyrzucony przez przewodnika aport, słowem jest to po prostu psi skok w dal.
Extreme Vertical – w tej konkurencji ocenia się wysokość z jakiej pies strącił bądź chwycił zabawkę, którą jest najczęściej rolka z pianki z uszami ze sznurka po obu końcach- zawieszoną na wysięgniku oddalonym od doku o 2,5 m.

Speed Retrieve – w tej konkurencji wygrywa pies, który najszybciej dopłynie po zdobycz zawieszoną na drugim końcu ponad dwunastometrowego basenu.
Dock jumping można uprawiać z każdym psem (powyżej 6 miesiąca życia), który kocha aportowanie i wodę. Dock diving jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych, ponieważ nie obciąża stawów i nie wymaga długotrwałych, specjalistycznych i intensywnych treningów, jednakże zawodnicy powinni poświęcić trochę czasu i wysiłku na przygotowanie psa do zawodów.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty