Przejdź do głównej zawartości

Psie sporty: Dogfrisbee

Photo by Dawid Sobolewski on Unsplash
Dog Frisbee – sport, polegający na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa.

Wyróżniamy parę dyscyplin:

 • Freestyle - tutaj człowiek pokazuje różne techniki rzutów a pies różne chwyty, a wszystko to jest zebrane w zgrabny układ z muzyką. Podczas występu przewodnik rzuca maksymalnie 10 talerzykami, a czas konkurencji to nie więcej niż 2 minuty. Liczy się zarówno skuteczność, jak i zgranie danej pary, technika i ilość rozmaitych rzutów. W skład takiego występu wchodzą odbicia od ciała przewodnika (vaults), przeskoki przez ciało (overs), salta (flips) oraz różne inne elementy np multiple, dog catch, zigzak, passing itp. Freestyle jest podzielony na:
  open - dla zaawansowanych,
  starters - dla początkujących,
  young dog - dla psów od 9-18 miesięcy - w tej konkurencji zabronione są wysokie skoki, salta i odbicia od ciała.
 • Superminidistance - w którym to na specjalnie wyznaczonym polu pies aportuje dysk. Strefa łapania podzielona jest na pola, z których każde jest punktowane inaczej. Im dalej rzucimy tym więcej punktów. dodatkowo pies otrzymuje 0,5 pkt gdy złapie dysk z oderwanymi wszystkimi 4 łapami od ziemi, czas konkurencji wynosi 90 sekund.
 • Timetrial - polega na wykonaniu dwóch 20-metrowych rzutów, złapanych przez psa, w jak najkrótszym czasie.
 • Longdistance - polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu.
 • Dogdartbee - polega na rzucaniu talerzyka tak aby pies złapał w odpowiedniej strefie, bardzo podobne do popularnych "rzutek".
W dogfrisbee nie wolno używać dysków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą powodować zranienia pyska psa oraz zniechęcić go do łapania talerza.
Najczęściej używane dyski:
 • Wham-O Fastback (108 g)
 • Hyperflite Competition Standard (98 g)
 • Hero Extra-235 (105 g)
 • Hyperflite Jawz (130 g)
 • Wham-O Eurablend (130 g)
 • Hero SuperHero (136 g)
 • Hyperflite FrostBite (105 g)
 • Hyperflite SofFlite (100 g)

Komentarze

 1. Podziwiam zarówno psy jak i osoby, które tak wytrenowały zwierzaki. Sama posiadam foxteriera, który może takich świetnych rzeczy nie potrafi, ale i tak ma bardzo dużo energii i potrafi przekopać całe podwórko ;D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zaginęło ponad 200 osób

W ciągu ostatniego miesiąca ponad 200 osób zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy kiedykolwiek uda nam się ustalić jak to się stało?    Tak naprawdę wiem, że wszyscy zniknęli przez mój brak czasu, a co za tym idzie przez brak postów. Ale ja już wracam, teraz tak na serio. Mam nawet w wersjach roboczych zaplanowany kolejny post. A dziś zanudzę Was moją przeszłością, teraźniejszością i planami na bliską przyszłość ;)

Zapomniane marzenia    Co jakiś czas uczę się programować na code.org, wiem że z tego się dużo nie nauczę, ale zawsze chciałam się nauczyć czegokolwiek związanego z komputerem. Później czeka mnie tworzenie stron internetowych :P  Praca, praca i praca    Przez 3 tygodnie pracowałam w żabce, a od wczoraj pracuję w Carrefourze. Pracuję od 4 do 6 godzin na kasie, gdyż jestem zatrudniona tylko na 3/4 etatu. Mieszkanie z dzieckiem    Od grudnia będę mieszkać w pokoju/mieszkaniu z koleżankami i May. Niestety, ale w moim akademiku nie można mieć zwierząt (tylko w pilnych przypa…

Kwietniowy haul zakupowy

Witam w pierwszym od dłuższego czasu, haulu zakupowym.  Większość rzeczy jest dla psów, nawet buty kupiłam z myślą o psach (no o bieganiu z suńkami z UWM).

Snacky Worm Comfy - razem z koleżankami ze Spacerniaka (grupa na facebooku; należą do niej osoby wyprowadzające psy z UWM) robiłyśmy zakupy na Fera.pl, ale do darmowej przesyłki brakowało nam kilka złotych, więc dołączyłyśmy robala i kość dla Sida (niespodzianka, paczka szła tylko tydzień). Wybrałam go głównie, dlatego że można tam wkładać smaki, a Sid uwielbia takie zabawki (no i robale są modne).

Nowe sunie do adopcji z UWM

Szczotka i Bella znalazły dom, Yumi odeszła (nadal jest mi smutno), ale w ich miejsce przyszły trzy nowe suńki. A dokładniej: Mira zarezerwowana
Gwen ma dom i Viva, którą przechrzciłam na Pepę, ponieważ ma ogonek jak świnka :P
Sięga do połowy łydki i lubi być noszona na rękach (ma wtedy lepszy dostęp do twarzy, którą kocha lizać). Jak na terrierowatego psa przystało jest bardzo aktywna i odważna. Ostatnio przekonała się do wody i wchodziła po brzuch, tylko po to by wyłowić korzenie, patyki i deski. Lubi zabawki; przeciąga się z psami lub po prostu aportuje (trochę gorzej z przynoszeniem na zawołanie). Kocha wszystkie psy (potrafi zaszczekać z daleka, ale z bliska zawsze jest miła) i wszystkich ludzi, musi się z każdym przywitać. Nie wiem jak reaguje na koty, ale lubi ganiać ptaki. Zwykle przychodzi na zawołanie, o ile nie jest zbyt podniecona wyjściem i innymi zwierzętami. 

Wszystkie suki zostaną wysterylizowane; kontakt na stronie Mokre Nosy na facebooku.