Zaległości ze świata

Miałam tego nie robić, ale no nie potrafię się z Wami nie dzielić tym co fajne.

Dlatego witajcie w kolejnym poście Outriders Brief


Jakimś dziwnym trafem mam 12 nieprzeczytanych newsletterów, od 15 listopada - to wszystko przez przesilenie jesienno-wiosenne.


Jeśli nie wiecie to najchętniej przerabiam materiały jeśli mogę wypisać/zaznaczyć/zrobić zdjęcie najciekawszych fragmentów, dlatego postanowiłam wyszukać w każdym miesiącu kilka ciekawych rzeczy i je tu wkleić 😉
Amerykańscy naukowcy stworzyli miniaturowe, sztuczne słoneczniki o średnicy 1 mm, które pochylają się w kierunku źródła światła i pobierają energię słoneczną.

Według naukowców, którzy w Bawarii odkryli szczątki małp z gatunku danuvius guggenmosi sprzed 11,6 mln lat, zwierzęta te już wtedy rozwinęły umiejętność chodzenia na dwóch nogach w pozycji wyprostowanej. 


Badanie sześciu dorosłych pacjentów, którzy przeszli hemisferektomię (z powodu ostrej postać epilepsji usunięto im jedną półkulę mózgu, gdy byli dziećmi), wykazało, że połączenia między obszarami odpowiedzialnymi m.in. za wzrok, ruch, emocje w ich mózgach były z reguły silniejsze niż w przypadku osób z dwiema półkulami mózgu.

Agro-park ziemniaków w Cuzco ma powierzchnię 90 km kw. i jest położony na wysokościach od 3400 do 4900 m n.p.m. Naukowcy identyfikują tam geny 1367 odmian ziemniaków, które mogłyby pomóc przetrwać temu gatunkowi coraz częstsze i intensywniejsze susze, powodzie i mrozy związane ze zmianami klimatycznymi. 

Meksyk, podczas pierwszego roku rządów prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, nie osiągnął znaczących postępów w kwestii rozwiązywania problemów związanych z prawami człowieka. W 2018 r. liczba zabójstw osiągnęła rekordowy poziom (także tych związanych z walkami gangów narkotykowych). Często zdarzają się morderstwa dziennikarzy i działaczy praw człowieka, nie rozwiązano również problemu zabójstw kobiet na tle płciowym.


Morze Śródziemne nadal jest miejscem, gdzie ginie najwięcej imigrantów. 1239 osób zginęło w basenie Morza Śródziemnego w 2019 r. (od 1 stycznia do 10 grudnia), jak podaje Missing Migrants Project, który monitoruje liczbę ofiar na szlakach migracyjnych.

Cztery lata po przeszczepie szpiku kostnego pacjent ze stanu Nevada dowiedział się, że wymaz z jego policzków i warg zawiera nie tylko jego DNA, ale także kod genetyczny dawcy. Jego nasienie natomiast zawierało wyłącznie DNA dawcy.

Hodowla bydła i owiec emituje duże ilości metanu, a lasy są wycinane pod pastwiska i uprawę zbóż potrzebnych do wykarmienia zwierząt. Obecnie ponad 80% ziemi uprawnej jest wykorzystywane pod hodowlę. Zmniejszenie spożycia mięsa i nabiału oraz stosowanie diety roślinnej spowodowałoby wzrost powierzchni gruntów, na którą mogłyby powrócić lasy naturalne.

Tańsza wersja Herceptinu - skutecznego leku na raka piersi - została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co zwiększy szanse na uratowanie życia kobiet w krajach o niskich dochodach. 
Człowiek spożywa średnio 5 g plastiku tygodniowo w postaci mikrocząsteczek (głównie w wodzie pitnej), wynika z badania przeprowadzonego przez World Wildlife Fund (WWF). 

Indyjscy operatorzy komórkowi tracą ok. 350 tys. dol. na ​​godz., ponieważ muszą zawieszać usługi internetowe na polecenie rządu. To reakcja na protesty przeciwko nowej ustawie o obywatelstwie i wprowadzeniu Krajowego Rejestru Obywateli.

W zachodniej Norwegii na początku stycznia 2020 r. pojawiła się niespotykana fala ciepła. Najwyższą temperaturę wynoszącą 19°C (ponad 25°C powyżej średniej miesięcznej) odnotowano w miejscowości Sunndalsøra.

Kanadyjscy naukowcy mają zamiar posadzić za pomocą dronów miliard drzew do 2028 r. Opracowali technologię, dzięki której można wybrać takie obszary do sadzenia drzew, na których będą one pochłaniać najwięcej dwutlenku węgla. 

Wyspa Majotta, gdzie mieszka ponad 250 tys. ludzi, zaczęła opadać i przesunęła się w kierunku wschodnim o ok. 20 cm.

Badacze z Uniwersytetu Kolorado w Boulder stworzyli, dzięki zdolnym do fotosyntezy sinicom, beton, który żyje i potrafi się replikować. Proces fotosyntezy pochłania dwutlenek węgla, w przeciwieństwie do produkcji zwykłego betonu, w wyniku której do atmosfery trafiają ogromne ilości CO2.

Filipińskie firmy budują drogi i mosty, dodając do asfaltu mieszankę plastikowych odpadów (butelki, saszetki i torebki). Podczas pierwszych testów zużyto 900 kg plastiku do wyasfaltowania placu o powierzchni 1500 m kw. Według pierwszych ustaleń drogi z asfaltu z domieszką plastiku są mocniejsze i trwalsze niż te wykonane z tradycyjnego asfaltu.

Spodobał Ci się ten wpis? Wpadnij na stronę Outriders: https://brief.outride.rs/

Komentarze