Outriders Brief - sierpień 2019

Witam
Postanowiłam stworzyć osobny post dla Outriders Brief, ponieważ tego było za dużo na krasnoludy (mają naprawdę ciekawe newsletery). A i tak ograniczyłam ciekawostki - z 1159 słów do 677 słów z trzech sierpniowych artykułów (nr 77, 78, 79).

"Najnowsza, sterowana myślami proteza ręki jest tak czuła, że pozwala pacjentowi trzymać w dłoni surowe jajko, zrywać winogrona, wysyłać wiadomości tekstowe czy założyć partnerowi ślubną obrączkę. LUKE Arm został skonstruowany z udziałem naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Utah i przywraca pacjentowi zmysł dotyku.

Obszerne dane historyczne pokazują, że zmiany temperatury w ciągu ostatnich 2 tys. lat nigdy nie były tak szybkie i rozległe jak w ostatnich dziesięcioleciach. Naukowcy podkreślają, że nie ma już żadnych naukowych wątpliwości: człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie. Natomiast obecne ocieplenie jest odczuwalne w każdym miejscu na Ziemi – wszędzie padają rekordy temperatur. Głównym powodem ocieplenia jest czynnik ludzki: m.in. emisja gazów cieplarnianych, wycinanie lasów i hodowla zwierząt.

Tropikalne lasy deszczowe (Amazonia) to najważniejsze miejsca składowania dwutlenku węgla. CO₂ jest tam zamknięty w glebie i drzewach. Jej ochrona ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania niekontrolowanym zmianom klimatu. To również miejsce o największej bioróżnorodności na Ziemi, co sprawia, że jego ​​ochrona spowalnia proces wymierania roślin i zwierząt. Ponadto Amazonia jest domem dla setek tysięcy rdzennych mieszkańców i ponad 400 plemion. W ciągu ostatnich 50 lat jedna piąta lasów w Amazonii została wycięta.

Photo by Ryk Porras on Unsplash
Nowy test krwi pozwala wykrywać chorobę Alzheimera w bardzo wczesnych stadiach rozwoju, jeszcze przed pojawieniem się jej objawów.

Według najnowszych badań naukowców z University College London (UCL) aktywność społeczna osób powyżej 50. i 60. r.ż. zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję w późniejszym wieku. Osoby, które w wieku 60 lat prawie codziennie spotykały się z przyjaciółmi, były o 12% mniej narażone na rozwój demencji niż ktoś, kto spotykał się z przyjaciółmi raz na kilka miesięcy [...]  Natomiast spędzanie czasu z krewnymi nie przyniosło takich samych, pozytywnych skutków zdrowotnych.


Superszybki pociąg typu Maglev [poruszający się na poduszce magnetycznej], który osiągnie prędkość do 800 km/h, ma połączyć chińskie metropolie Chengdu i Chongqing. Będzie to najszybszy pociąg na świecie. Dzięki temu 400-kilometrową odległość między tymi miastami będzie można pokonać w 30 min.

Photo by Lionello DelPiccolo on Unsplash
Od 1 sierpnia 2019 r. dzieci w wieku szkolnym na terenie Berlina i Brandenburgii mogą za darmo korzystać z transportu publicznego. Nowy bilet uprawnia do jazdy metrem, szybką koleją miejską, tramwajami i autobusami. [...] 1 sierpnia została również uruchomiona, po trwającym dziewięć miesięcy remoncie, Wuppertaler Schwebebahn – najstarsza na świecie linia kolei podwieszanej (118-letnia kolej, która codziennie przewozi 85 tys. pasażerów na trasie o długości 13,3 km).

200 reniferów padło z głodu w sezonie zimowym na przełomie 2018 i 2019 r. na archipelagu Svalbard, między kontynentalną Norwegią a biegunem północnym. Naukowcy podkreślają, że przyczyną były zmiany klimatyczne, a dokładnie – silne opady deszczu podczas zimy. Deszcz, osadzając się na pokrywie śnieżnej, szybko zamarza, tworząc twardą, lodową skorupę, z jaką zwierzęta nie potrafiły sobie poradzić, gdy próbowały szukać pożywienia.


Mieszkańcy Hawajów protestują przeciwko wybudowaniu ogromnego teleskopu astronomicznego na Mauna Kea, świętej górze dla autochtonów i najwyższym szczycie Hawajów. Protestujący zbudowali silną społeczność opartą na tradycyjnych hawajskich wartościach. Uważają, że pokazują światu sposób, jak „naprawdę żyć inaczej”, jednocześnie chroniąc Ziemię. Natomiast rdzenni Australijczycy od ponad roku blokują rozbudowę autostrady, aby zachować święte miejsce dla ludu Djab Wurrung. 
Photo by Steve Halama on Unsplash
W sierpniu 2019 r. naukowcy pracujący w Chinach ogłosili, że stworzyli pierwsze zarodki chimery małpy i człowieka. Celem eksperymentu jest zbadanie sposobów wykorzystania zwierząt do hodowli narządów ludzkich na potrzeby przeszczepów. Japońscy naukowcy planują wprowadzić ludzkie komórki macierzyste do organizmów myszy lub szczurów, aby wyhodować u zwierząt ludzką trzustkę

Dryfujące pole zbudowane z pumeksu o powierzchni 150 kilometrów kwadratowych zostało zauważone na Oceanie Spokojnym. Ma wielkość 20 tys. boisk piłkarskich. Powstało w wyniku podwodnej erupcji wulkanu w pobliżu Tonga i może pomóc w uzupełnieniu Wielkiej Rafy Koralowej zniszczonej w wyniku blaknięcia koralowców. Ta tratwa z pumeksu jest tymczasowym domem dla miliardów organizmów morskich: pąkli, koralowców, krabów, ślimaków i innych. Dryfuje w kierunku Australii, gdzie dotrze za ok. siedem miesięcy.

W Kenii zespołowi weterynarzy udało się pobrać 10 jaj od dwóch ostatnich żyjących samic północnego podgatunku nosorożca białego. Matka o imieniu Najin i córka o imieniu Fatu są pilnowane przez uzbrojonych strażników przez całą dobę w Ol Pejeta, w środkowej Kenii. Naukowcy chcą zapłodnić te jaja, używając zamrożonej spermy nosorożca. Ostatni męski przedstawiciel tego podgatunku nosorożca białego padł w marcu 2018 r."


O czym słyszeliście, a co Wam się najbardziej spodobało? A może macie jakieś rady dotyczące tego posta/bloga? Dajcie znać w komentarzach ;)

Komentarze