Lutowe krasnale 2020

https://www.instagram.com/p/B9Ee2VenY9j/
Pierwszy raz od dłuższego czasu włożyłam tyle pracy w krasnale*, stworzyłam przerywniki w canvie, popracowałam nad formatowaniem* tekstu, a nawet poczytałam o SEO (dzięki różnym blogom, znów zaczęłam korzystać z google search console, zobaczymy na jak długo) - jestem dumna z siebie. 

*krasnale - zestawienie ciekawych linków z każdego miesiąca/podsumowanie miesiąca/inspiracje miesiąca
*formatowanie - zmiana wyglądu tekstu w celu wyróżnienia go: pogrubienie, pochylenie, podkreślenie, skreślenie  


Pytanie z ciekawości: jakie macie ostatnio zachcianki?
Ja na początku lutego zaczęłam jeść migdały, mimo że wcześniej ich nie lubiłam, po dwóch dniach znowu przestałam go lubić 😅 No i to nieszczęsne kakao (w tamtym roku wykorzystałam 3 opakowania, by uzupełnić magnez w swoim organizmie).

Porażka – jak się z niej podnosić i wykorzystać jako szansę? - Ewelina Mierzwińska - "1 krok to nazwanie tego, co się wydarzyło i przyjrzenie się szkodom".

Co Robić W Lutym? 14 Rozwojowych I Ciekawych Pomysłów - Pati do ludzi - "Na dodatek – luty to krótki miesiąc. W praktyce oznacza to, że miesiąc bez słodyczy to nie 30 albo 31, a 28 dni bez słodyczy. Bardziej znośnie? Do tego takie dni, jak np. Walentynki i Tłusty Czwartek możesz potraktować jako „cheat day”".

Chłopak nie ma czasu dla Ciebie? Może nie chce go mieć! - Aniamaluje - "Jeśli jesteś taką osobą, która odmawia wyjścia na wino z koleżanką, pójścia do kina (bo chłopak powiedział, że MOŻE EWENTUALNIE w czwartek mu się UDA) i rezygnujesz z treningu jogi na rzecz wpatrywania się w telefon czy może mu się UDA ZNALEŹĆ CHWILKĘ, to proszę – skończ i zmień priorytety".

Wegańska biała czekolada z malinami i migdałami - Dobre Zielsko - "Bardzo często zadawałam sobie kiedyś to pytanie, dopóki nie odkryłam musu kokosowego oraz masła kakaowego, które do uformowania tabliczki czekolady w domowych warunkach nadają się idealnie."

Poznaj swój typ sensoryczności - Pani Niedoskonała - "Jakiś czas temu scharakteryzowałam Wam wzrokowca, słuchowca i kinestyka. Nie powiedziałam jednak jak poznać, do którego typu sensoryczności należymy i jak wykorzystać tę wiedzę w rozwoju osobistym. Dlatego też dzisiaj przychodzę z kwestionariuszem O'Brien".

GIRLBOSS SANTA – 28 pomysłów na prezent od przedsiębiorczych kobiet - One Little Smile - "Nie chcę pisać, że są tu wszystkie przedsiębiorcze kobiety, które cenię, bo czas wymusił na mnie wiele ograniczeń. Z tego względu postawiłam tylko na propozycje dla kobiet i tylko na produkty fizyczne".

Organizacyjne lifehacki na sesje - Życie proste - "Dopiero pod koniec studiów uznałam, że trzeba do tego podejść strategicznie, zaplanować sobie ten czas, który faktycznie jest dość intensywny. Nasz organizm potrzebuje wtedy o wiele więcej energii i sił, żeby nie przypłacić tego chorobą".

Ania Ulanicka - "Mój blog jest dla tych, którzy wolą jakość, niż jakoś. Dla tych, którzy od pojedynczego przebłysku hurra – optymizmu wolą stały błysk w oku i iskrę do działania. Dla tych, którzy od przykrego obowiązku wolą entuzjazm i pasję. I w końcu dla tych, którzy jak coś robią, to na sto procent!"

Ostatnio na story @dzikoscwsercu znalazłam osobę, bloggera, co prawda strona mnie nie zainteresowała, ale za to znalazłam dwa linki do ciekawych blogów: VukVuk i Makulscy.

Zastanawiałam się, jaka jest optymalna długość tekstu (ja mam 1642 24.02)i znalazłam dwa ciekawe posty na ten temat, u poniższych blogerów:



socjomaniaczka - "sporo o instagramie, trochę o sobie"
Łukasz Bok - informacje o koronawirusie na story

Wzięłam po jednej najciekawszej informacji z każdego newslettera* (a było ich 12 - od 15 listopada do 31 stycznia). Jeśli chcecie przeczytać więcej znalezionych ciekawostek, zapraszam na zaległości ze świata, wpis opublikowałam w pierwszy wtorek lutego.

*newsletter - elektroniczny list z wiadomościami; ten wysyłany jest w każdy piątek.


"Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego proponują wypuścić na czarny rynek fałszywe rogi nosorożców wykonane z włosów z końskiego ogona, celulozy i kleistej substancji na bazie jedwabiu, aby ograniczyć nielegalne kłusownictwo. Fałszywka, po uformowaniu, wysuszeniu i wypolerowaniu, ma podobne właściwości mechaniczne co prawdziwy róg nosorożca i przypomina go również pod mikroskopem. Naukowcy uważają, że duża liczba fałszywych rogów na czarnym rynku sprawi, że spadnie ich cena, co uczyni ryzyko podejmowane przez kłusowników mniej opłacalnym. Natomiast start-up Pembient stosuje metody bioinżynieryjne do produkcji fałszywych rogów, które będą genetycznie identyczne jak rzeczywiste. W 2022 r. ma rozpocząć się ich sprzedaż.


Organizacje praw człowieka ostrzegają przed nowym kryzysem humanitarnym w Bośni i Hercegowinie. Tysiące ludzi przebywają w namiotach, bez bieżącej wody, elektryczności i odpowiednich warunków sanitarnych, w obozie w miejscowości Vučjak, w Bośni i Hercegowinie, w pobliżu granicy z Chorwacją. Według organizacji Lekarze bez Granic niektórzy mieszkańcy obozu nie mają butów, skarpet i kurtek. Według niemieckiej agencji DW obóz znajduje się na byłym wysypisku śmieci.



Firma Stevenson, jeden z najstarszych (od 1925 r.) i największych dostawców mundurków szkolnych w Wielkiej Brytanii (obsługuje ponad 500 szkół, w tym m.in. Eton College), będzie sprzedawać mundurki neutralne pod względem płci. Zgodnie z planami przedstawionymi w manifeście Liberalnych Demokratów, brytyjskiej, socjalliberalnej partii politycznej, szkoły nie będą mogły wymuszać na dzieciach noszenia mundurków „przypisanych ich płci biologicznej”. Według Layli Moran, rzeczniczki partii ds. edukacji, może to być ważne dla wielu młodych ludzi i pomoże zbudować kulturę akceptacji w szkołach.



Naukowcy z Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie badają świetnie zachowane w syberyjskim lodzie zwłoki dwumiesięcznego szczeniaka sprzed 18 tys. lat, znalezione na północny wschód od Jakucka. Dotychczasowa analiza materiału DNA nie rozstrzygnęła, czy jest to szczenię gatunku wilka z późnej epoki lodowcowej, szczenię współczesnego wilka czy współczesnego, udomowionego psa. Dogor – tak został nazwany – może być także wspólnym przodkiem psów i wilków.



Rosnąca liczba brutalnych konfliktów (z 36 w 2018 r. do 41 w 2019 r.) w połączeniu z efektami kryzysu klimatycznego sprawiają, że warunki życia milionów najbiedniejszych ludzi na świecie są coraz trudniejsze – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ponad 12 tys. dzieci zostało zabitych lub okaleczonych podczas konfliktów w ciągu ostatniego roku. W 2018 r. odnotowano ​​226 ataków na pracowników pomocy humanitarnej (najwięcej od 2013 r.). Zginęło w nich 131 osób. ONZ szacuje, że w 2020 r. 168 mln osób będzie potrzebować pomocy humanitarnej (1 na 45 mieszkańców Ziemi), co jest najwyższym wynikiem od dziesięcioleci. 



Nielegalny handel dziką fauną i florą jest obecnie czwartym najbardziej dochodowym biznesem na świecie, po handlu narkotykami, bronią i ludźmi. Przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem (np. salamandry olbrzymiej chińskiej) przemyca się, żeby handlować ich mięsem i, jak w przypadku łuskowcowatych przemycanych z Afryki i Azji, drogocennymi łuskami i mięsem. Dwa z ośmiu gatunków łuskowcowatych są obecnie krytycznie zagrożone. Do innych zagrożonych wyginięciem zwierząt, będących ofiarami handlu, należą słonie, nosorożce, węgorze europejskie i koniki morskie. Rekiny szare rafowe (bliskie zagrożeniu wyginięciem) i rekiny kosogony (narażone na wyginięcie) są na masową skalę zabijane dla ich płetw.



W Roberts Bakery w Norwich, w Wielkiej Brytanii, upieczono 100 bochenków chleba o nazwie chrupiący świerszcz, których składnikiem jest m.in. mąka ze świerszczy. Dostarcza ją firma Eat Grub – przodująca brytyjska marka produkująca żywności z owadów. Każdy bochenek chleba zawiera ok. 336 świerszczy, które są suszone, mielone, mieszane z mąką pszenną i ziarnami. Owady są bogate w składniki odżywcze, a upieczony z nich chleb zawiera więcej białka niż standardowy bochenek. Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała w 2018 r., że ​​przynajmniej 2 mld ludzi na świecie spożywa owady, których 1900 gatunków uważa się za jadalne. Te pochodzące z hodowli potrzebują mniej powierzchni, wody i paszy niż konwencjonalna hodowla zwierząt.



Garbage Cafe w mieście Ambikapur, w stanie Chhattisgarh, w Indiach oferuje pożywienie za oddanie 1 kg odpadów z tworzyw sztucznych. Zebrany plastik jest wykorzystywany do budowy dróg. Podobne inicjatywy powstają w całym kraju. Według Ministerstwa Środowiska, Lasu i Zmian Klimatycznych w Indiach produkuje się codziennie ok. 25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych. Ok. 14 tys. ton z nich trafia do odpowiednich służb.



W Hondurasie wystąpił najpoważniejszy wybuch epidemii dengi od 50 lat – i jeden z najpoważniejszych w Ameryce Środkowej – podczas którego zmarło ponad 400 osób, a chorobę stwierdzono u ponad 107 tys. ludzi (dane z 2019 r.). Przyczyny epidemii to zmiany klimatyczne (zwiększony zasięg komarów przenoszących wirusa dengi), brak reakcji władz, kryzys w osłabionej cięciami budżetowymi i korupcją służbie zdrowia i niestabilna sytuacja społeczno-polityczna w kraju. Ponadto gangi uniemożliwiły lekarzom wejście do niektórych dzielnic, pogarszając w ten sposób sytuację chorych.



Łóżka, które pojawią się w wiosce olimpijskiej Igrzysk w Tokio w 2020 r.zostaną wykonane z tektury i poddane recyklingowi po zakończeniu zawodów. Będą miały 210 cm długości i mogą udźwignąć ciężar do 200 kg. Materace zbudowane z materiałów polietylenowych zostaną przetworzone na tworzywa sztuczne po igrzyskach, natomiast medale powstaną z metalu pochodzącego z recyklingu elektroniki użytkowej, w tym z ok. 6,2 mln używanych telefonów komórkowych. Znicz olimpijski zostanie wykonany z odpadów aluminiowych, a podium – z przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych. Energia elektryczna na potrzeby igrzysk będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.



W Chinach już w 965 r. używano tofu jak zamiennika dla mięsa jagnięcego. Z czasem popularny stał się tam również seitan, wysokobiałkowy produkt spożywczy, substytut mięsa. W Anglii, w epoce wiktoriańskiej, wegetarianie zwracali uwagę na etyczne korzyści płynące z unikania spożywania mięsa. Pod koniec XIX w. zaczęły pojawiać się jego substytuty wytwarzane z orzechów, nasion lub zbóż. Podczas I wojny światowej alternatywą dla mięsa były orzechy i chleb pełnoziarnisty, a podczas II wojny światowej – soja.


Niemcy zajęły pierwsze miejsce w corocznym rankingu najbardziej innowacyjnych gospodarek świata (Bloomberg Innovation Index 2020), wyprzedzając Koreę Południową, która była liderem przez ostatnich sześć lat. Trzecie miejsce zajął Singapur. Pierwszą dziesiątkę najbardziej innowacyjnych gospodarek świata opuściła Japonia (12. miejsce). Polska zajęła 25. miejsce (spadek o 3 pozycje w stosunku do 2019 r.). Największy awans zanotowała Słowenia – o 10 pozycji (z 31. na 21. miejsce). Stany Zjednoczone znalazły się na 9., a Chiny na 15. miejscu. W ramach Indeksu Innowacji Bloomberga analizuje się dziesiątki kryteriów, wykorzystując siedem głównych wskaźników, w tym wydatki na badania i rozwój, zdolności produkcyjne, liczbę zaawansowanych technologicznie spółek publicznych, aktywność patentową i jakość szkolnictwa wyższego."
Rozdanie na instagramie u @staff_bc_sisters:

  • do wygrania dowolny zestaw Kettu (obroża + smycz) - koniec zgłaszania się nastąpi 7 marca
  • do wygrania karma tropidog 8kg, olej z łososia i dowolna smycz baylabel - koniec zgłaszania się nastąpi 9 marca

Rozdanie na instagramie u @the.world.of.kaja, do wygrania olej z łososia i karma tropidog 8 kg - koniec 9 marca.

Spodobał Ci się mój wpis? Wpadnij na mój facebookowy odpowiednik bloga: 

Komentarze